Menu

Formy nauki

Formy nauki

 • Wykłady

  odbywać się będą raz na dwa tygodnie w MOK. Dotyczyć będą bardzo różnych dziedzin nauki, np. psychologii, teorii literatury, historii sztuki i historii kultury, medycyny, filozofii, religioznawstwa, wiedzy o regionie czy socjologii. Zadbamy o to, aby tematyka wykładów była interesująca dla naszych Słuchaczy. Wykładowcy – to najczęściej pracownicy naukowi wyższych uczelni.

 • Lektorat językowy

  studium językowe dotyczyć będzie nauki języka angielskiego dla grup początkujących. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu a prowadzone przez magistra anglistyki.

 • Zajęcia z promocji zdrowia i zdrowego trybu życia

  spotkania odbywają się raz w miesiącu w sali klubowej MOK i poświęcone są zdrowemu trybowi życia. Tu właśnie przyswoimy sobie dużo wiadomości z zakresu profilaktyki zdrowotnej, ziołolecznictwa, ergonomii, prawidłowego odżywiania i stosowania właściwych diet.

 • Zajęcia informatyczne

  zajęcia praktyczne prowadzone w pracowni komputerowej GCI w Mszczonowie, dotyczyć będą zdobycia podstawowej wiedzy w zakresie łatwego, bezpiecznego i przyjemnego korzystania z komputera i komunikowania się poprzez globalną sieć Internet. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu.

 • Zajęcia plastyczne grupy „Kolor”

  plastyka jest działem sztuk pięknych, obejmującym malarstwo, rysunek, grafikę i rzeźbę . I dlatego zajęcia plastyczne są czasem przeznaczonym na malowanie, rysowanie, rzeźbienie, zgłębianie wiedzy o zagadnieniach plastycznych i o sztuce a prowadzone w miłej atmosferze pracowni plastycznej MOK. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu.

 • Zajęcia Pilates

  jest to metoda mająca na celu stworzenia równowagi w ciele. Jest treningiem „dobrego samopoczucia”. Wpływa na to, jak wygląda nasze ciało, jak je odczuwamy i jak ono pracuje. Ćwiczenia bez stresu i męki, wykonywane przy dźwiękach spokojnej muzyki wprowadzają w dobry nastrój i poprawiają wygląd naszego ciała. Pilates jest dla wszystkich, bez względu na wiek czy stan zdrowia. Jest to trening ciała w skład którego wchodzi ponad 500 ćwiczeń inspirowanych jogą, baletem i ćwiczeniami siłowymi. Ich istotą jest rozciąganie, spinanie i rozluźnianie mięśni. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu.

 • Gimnastyka geriatryczna

  rehabilitacja ruchowa w pozycjach leżących, stojących, chodzących. Cel – pobudzenie aktywności psychomotorycznej, wykorzystanie prawidłowej jakości i ilości ćwiczeń oddechowych, jak również pobudzenie i utrzymanie ciała ćwiczących w wyprostowanej sylwetce, prawidłowa postawa ćwiczących, ćwiczenia wszystkich grup i partii mięśniowych odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój psychomotoryczny, rozruch i prawidłową pracę wszystkich stawów i ścięgien układu kostno stawowego. Poprawienie ogólnej kondycji organizmu, lepsze ukrwienie całego ciała.

 • Zajęcia z aerobiku wodnego

  wszelki ruch wykonywany w wodzie jest bezpieczną i zdrową formą spędzania czasu wolnego. Podczas zajęć wspaniale się bawisz, a przy okazji w fantastyczny sposób pracuje twoje ciało. Środowisko wodne umożliwia wykonywanie ćwiczeń, które dla niektórych osób są niemożliwe do wykonania na lądzie, gdyż są bolesne lub zbyt trudne. Taka forma ruchu jest polecana niemal wszystkim: osobom po operacjach, otyłym, starszym, cierpiącym na artretyzm, osteoporozę, osobom mającym problemy z układem kostno - stawowym. W wodzie bez obaw mogą też ćwiczyć kobiety w ciąży. Osoby regularnie korzystające z tego rodzaju zajęć mogą spodziewać się wzrostu wytrzymałości organizmu, większej siły mięśniowej, większej gibkości i rozciągnięcia oraz utraty wagi ciała. Siła wyporu i ciśnienie hydrostatyczne wody zmniejszają do minimum pracę statyczną mięśni konieczną do utrzymania pionowej postawy ciała oraz wpływają na odciążenie stawów i kręgosłupa. Umożliwia to dłuższe wykonywanie ruchów, które na lądzie w znacznie krótszym czasie wywołują zmęczenie.

Zalety :

- utrata tkanki tłuszczowej

- redukcja cellulitu

- ujędrnia i wysmukla ciało

- poprawia wygląd skóry

- nie obciążą stawów i kręgosłupa

- nie wymaga umiejętności pływania

- aktywne i przyjemne spędzenie czasu

Woda głęboka obliguje nas do użycia sprzętu zwiększającego pływalność, pozwalającego na swobodne unoszenie się na powierzchni wody. Są to np. pasy wypornościowe - bardzo wygodne piankowe pasy zapinane wokół tułowia, a także tzw. makarony - piankowe rurki, które trzymamy pod pachami lub na nich siedzimy. Inne akcesoria do treningu w wodzie to przybory zwiększające opór, należą do nich przede wszystkim rękawice. Oferujemy również trening o łagodnym charakterze z elementami ćwiczeń przeciwko osteoporozie. Przeznaczony dla osób w średnim i starszym wieku, które do tej pory nie ćwiczyły lub są mało aktywne fizycznie.

 • Zajęcia z Nordic Walking

  są ciekawą i przyjemną formą odpoczynku. Polega na marszu ze specjalnie do tego przystosowanymi kijami. Podczas Nordic Walking osoba uprawniająca ten rodzaj aktywności angażuje do wysiłku większość mięśni ciała. Pracują one zupełnie inaczej niż podczas zwykłego marszu. Są bardziej wzmocnione, zwłaszcza ramiona, które stają się mocniejsze i wytrzymalsze. Po intensywnych ćwiczeniach podczas takich spacerów jesteśmy w stanie z większą łatwością wchodzić na wzgórza, a co najważniejsze NW pozwala spalić nieco więcej kalorii niż podczas chodzenia. Tak więc NW możemy uznać za dobrą formę odchudzania, zrzucania zbędnych kilogramów. Główne zalety NW – to ogólna poprawa stanu zdrowia, krążenia i dotlenienia całego organizmu. Zajęcia będą się odbywać dwa razy w tygodniu.

 • Zajęcia wokalne chóru „Słoneczko”

  zajęcia chóru żeńskiego odbywają się raz w tygodniu. Praca nad repertuarem wiąże się z uwrażliwieniem Pań na blok zagadnień związanych z interpretacją tekstu muzycznego utworu . „Słoneczko” czynnie uczestniczy w życiu artystycznym miasta i gminy. Swym śpiewem uświetnia wszelkiego rodzaju uroczystości, np.: koncerty kolęd, gminne dożynki, itp. Wykonywany repertuar jest bardzo zróżnicowany. Obejmuje utwory dawne jak też współczesne.

 • Zajęcia filmowe „Klubu miłośników filmu”

  serdecznie zapraszamy entuzjastów kina, filmów, seriali i wszystkiego, co się z tym wiąże. Klub jest przeznaczony dla pasjonatów kina o ukształtowanej wrażliwości artystycznej, dla których rozmowa o filmie jest znakomitą okazją do wymiany poglądów, doświadczeń i spostrzeżeń. Spotkania mają charakter cykliczny, odbywają się co drugi poniedziałek.

 • Spotkania z ciekawymi ludźmi

  jest to możliwość poznania osób, które w różnych dziedzinach życia odniosły sukces, zrobiły coś szczególnego. Są to także ludzie, którzy pełnią ważną rolę w życiu społecznym czy kulturalnym. Nie codziennie mamy okazję spotkać kogoś, kto przybywa do Polski z kraju odległego zarówno geograficznie, jak i kulturowo, i który może opowiedzieć nam o tych podróżach, pokazać zdjęcia czy filmy. Również wernisaże i wystawy to żywy kontakt z dziełami sztuki i z ich niepowtarzalnymi autorami. To wzbogacenie odbiorcy w wiedzę i niepowtarzalne wrażenia artystyczne.

 • Wieczorki taneczne

  przy dźwiękach muzyki na żywo, dobrej kawie i słodkim ciasteczku – to świetny pomysł nie tylko na spędzanie czasu w gronie znajomych. To szansa na poznanie innych ludzi oraz spora dawka ruchu dla zdrowia i spalenia zbędnych kilogramów.

 • Amatorski teatr dorosłych „Grupa Josefa”

  są to warsztaty teatralne, adresowane do osób, które: 
  - pragną rozwijać swoje teatralne zainteresowania
  - wiążą swoją przyszłość ze sceną amatorską
  - chcą nauczyć się interpretacji tekstów
  - chcą zyskać większą świadomość ciała (rytmika, praca nad głosem, elementy tańca) 
  - chcą miło spędzić czas, a przy okazji poznać nowych, interesujących ludzi 
  - chcą doszkolić swój warsztat.

 •  Zajęcia teatralne są wspaniałym treningiem dla osób czujących zawstydzenie i mało spontanicznych w kontaktach z innymi ludźmi. W atmosferze zabawy i bezpieczeństwa będziemy ćwiczyć się w przełamywaniu oporów, które tak często czynią nasze życie mniej barwnym, niż na to zasługujemy.
  Nasz trening aktorski polegać będzie na wykorzystywaniu głównych zasad improwizacji:
  - budowaniu zaufania
  - rozwijaniu spontaniczności
  - akceptowaniu pojawiających się nowych faktów
  - słuchaniu i uwadze 
  - tworzeniu opowieści
  - komunikacji pozasłownej

W życiu improwizujemy nieustannie. Świadomość improwizacji jest podstawą świadomego życia. Trening improwizacji teatralnej ćwiczy te mięśnie naszej psychicznej struktury, które są często nieużywane w codziennym życiu. Improwizacja aktorska stawia nas w obliczu nieograniczonych możliwości (zależnych tylko od naszej wyobraźni i woli) i pozwala w bezpieczny sposób stawić im czoło. Trening aktorski jest treningiem czysto praktycznym. Uczestnicy zajęć dowiedzą się jaki wpływ na odbiór komunikatów werbalnych ma intonacja, mimika oraz gest. Słowo w teatrze jest jedynie cząstką wypowiedzi scenicznej. Gest, mimika, plastyka ciała nawet cisza i bezruch to treść uzupełniająca werbalną wypowiedź aktora. Duży nacisk będzie położony na przekazanie najważniejszych technik, ułatwiających wykonawcy osiągnięcie wyrazistości oraz naturalności scenicznej podczas prezentacji utworów literackich. Poza tym uczestnicy poznają wiedzę na temat doboru repertuaru, sposobów analizy i teatralnej interpretacji tekstów literackich, poznają sposoby łączenia słowa z działaniem scenicznym, a także wybrane ćwiczenia pobudzające wyobraźnię teatralną oraz kształtujące poprawną artykulację. Zajęcia będą ukierunkowane na praktykę, a główny nacisk będzie położony na poznanie sposobów, by zainteresować odbiorcę tym, co chcemy wyrazić. Uczestnicy poznają również ćwiczenia rozwijające plastykę ciała, pogłębiające świadomość znaków pozawerbalnych oraz ułatwiające pokonanie wewnętrznych oporów związanych z ekspresją ruchową. Poza tym dowiedzą się, w jaki sposób budować proste układy choreograficzne oraz łączyć słowo z ruchem, tak aby komponować ciekawe i dynamiczne obrazy sceniczne. Uczestnicy dowiedzą się również, w jaki sposób rozwijać wyobraźnię teatralną, doskonalić wyczucie rytmu i tempa sceny, rozwijać umiejętność kreatywnego reagowania na impulsy płynące od partnera i grupy Poza tym dowiedzą się, jak w pełni wykorzystać przestrzeń sceny oraz kształtować rytm i dramaturgię spektakli teatralnych.

Odnośniki

Kontakt

MSZCZONOWSKI OŚRODEK KULTURY
ul. Warszawska 33
96-320 Mszczonów

telefon/fax: (46) 857 16 63
e-mail: mok@mszczonow.pl

[obiekt mapy] Mapa dojazdu