Menu

Wydarzenia - rok 2022

Grażyna Pływaczewska dyrektor Mszczonowskiego Ośrodka Kultury otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Grażyna Pływaczewska dyrektor Mszczonowskiego Ośrodka Kultury

otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

 

          Grażyna Pływaczewska, dyrektor Mszczonowskiego Ośrodka Kultury odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W obecności rodziny, przyjaciół, współpracowników dekoracji dokonał wczoraj (16.09) burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek. Przypomniał, że pani dyrektor od osiemnastu lat kieruje Mszczonowskim Ośrodkiem Kultury. W imieniu współpracowników gratulacje złożył kierownik Marek Baumel. Grażyna Pływaczewska to wybitny człowiek kultury ale też wrażliwa kobieta, która w sposób naturalny dla siebie dostrzega drugiego człowieka, inspiruje ciekawością świata i czyni naszą „Małą Ojczyznę” lepszą.

        Grażyna Pływaczewska swoją karierę zawodową rozpoczynała w mszczonowskim przedszkolu, później w szkołach podstawowych gdzie była nauczycielką. Zawsze pełna pomysłów, kochająca dzieci, bardzo kreatywna, wymagająca od siebie i innych. Zaszczepiała w młodych ludziach miłość do teatru, sztuki, plastyki. Prowadziła zajęcia teatralne Grupy Skorpion, współpracowała z Mszczonowskim Ośrodkiem Kultury od 2001 roku, w 2004 objęła funkcję dyrektora. Każde Jej działanie niesie twórczą siłę i przesłanie, ale też ma misję edukacyjną. Występy Grupy Teatralnej Skorpion podczas uroczystości zawsze kończyły się gromkimi brawami. Dzieci inspirowane przez Grażynę Pływaczewską otwierają się na nowe możliwości, pokonują bariery, poznają poezję, literaturę, uczą się rozumienia sztuki. Grażyna Pływaczewska organizowała wyjazdy, podróże, podczas których Jej uczniowie poznawali piękno naszego kraju, przyrodę, zabytki, historię.

         Grażyna Pływaczewska zainicjowała warsztaty teatralne (Melpomena na wakacjach) z udziałem profesjonalnych aktorów. Pierwsza edycja odbyła się w Zbiroży, w 2003 roku. Swoją obecnością zaszczycili je między innymi Piotr Machalica i Henryk Machalica. Grażyna Pływaczewska jest także inicjatorką powstania Unii Poetyckiej, której honorowym patronem jest nieżyjący aktor Wojciech Siemion. W Mszczonowskim Ośrodku Kultury każdego roku odbywają się przeglądy poetyckie organizowane przez MOK i Unię Poetycką. Pani dyrektor była także organizatorką wypoczynku w Mszczonowie dla uczestników Światowych Dni Młodzieży. Grażyna Pływaczewska dba o integrację młodzieży, w Mszczonowskim Ośrodku Kultury odbywają się zajęcia terapeutyczne dla podopiecznych lokalnego Stowarzyszenia Uśmiech Dziecka.

          Grażyna Pływaczewska to nie tylko humanistka, doskonała organizatorka ale też osoba wielu innych talentów. To właśnie pani dyrektor dopilnowała modernizację i rozbudowę Mszczonowskiego Ośrodka Kultury w ramach dotacji pozyskanej ze środków europejskich. Nadzorowała prace, dbała o każdy szczegół, by potem móc otworzyć MOK w nowym wydaniu. To miejsce kultury pod kierunkiem Grażyny Pływaczewskiej jest uwielbiane przez ludzi. Gromadzi całe rodziny, wiele pokoleń. Od najmłodszych, po starszych seniorów, którzy należą do Mszczonowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jego powstanie to też pomysł dyrektor MOK-u. Grażyna Pływaczewska gromadzi wokół siebie artystów, młode talenty, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, reżyseruje przedstawienia, inspiruje spotkania, wystawy. Jest w zespole koordynującym tegoroczne obchody 645. lecia nadania Mszczonowowi praw miejskich. Zainicjowała nadanie tytułów „Zasłużony dla Gminy Mszczonów” oraz „Honorowy Obywatel Gminy Mszczonów” dla artystów związanych z Mszczonowem. Tym samym tytuły trafiły do aktora Sylwestra Macieja Maciejewskiego, muzyka Dariusz Piotra Bechcickiego i malarza Romana Zabłockiego.

 

 

  • z3 (1)
  • z2 (1)
  • z1 (1)

Wróć

Odnośniki

Informacje kontaktowe

MSZCZONOWSKI OŚRODEK KULTURY
ul. Warszawska 33
96-320 Mszczonów

telefon/fax: (46) 857 16 63
e-mail: mok@mszczonow.pl

[obiekt mapy] Mapa dojazdu