Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Czwartek, 18 lipca 2024
Imieniny: Kamil, Robert, Szymon
pochmurno
21°C

Mszczonów świętuje urodziny!!!

Ocena 0/5

Tu jest nasze serce, tu jest nasz dom! Nasze Miasto świętuje urodziny. W sobotę (28.05) w hali sportowej odbyła się uroczystość z okazji 645- lecia nadania praw miejskich dla Mszczonowa. Wyjątkowa okazja stała się doskonałym momentem do wręczenia odznaczeń: „Honorowy Obywatel Gminy Mszczonów”„Zasłużony Dla Gminy Mszczonów” oraz stypendiów sportowych. Było mnóstwo wzruszeń, wspomnień, spotkań z przyjaciółmi, rodziną, znajomymi sprzed lat. Nie zabrakło tradycyjnego tortu. Dla publiczności wystąpił mszczonowski zespół Mister Dex. Na koniec przygotowana została potańcówka dla mieszkańców przy dźwiękach kapeli „Sami Swoi”.

 

Gratulujemy wszystkim odznaczonym!!!

          Gratulujemy wszystkim odznaczonym!!! Oto sylwetki trzech wybitnych osób związanych z kulturą: Maciej Sylwester Maciejewski, Dariusz Piotr Bechcicki, Roman Zabłocki, wyróżnionych tytułami „Honorowy Obywatel Gminy Mszczonów” i „Zasłużony dla Gminy Mszczonów”. Odznaczenia zostały wręczone podczas sobotniej (28.05) uroczystości z okazji 645-lecia nadania praw miejskich naszemu Miastu.

         Sylwester Maciej Maciejewski urodził się 10 lipca 1955 roku w Żyrardowie, pochodzi z Mszczonowa. W czasach „mszczonowskich”, bardzo młodych, Maciej Maciejewski uczęszczał do państwowego przedszkola. Potem do szkoły podstawowej w Mszczonowie. Podstawówkę rozpoczął w 1962 roku, wspomina drewniane podłogi oraz pyłochłon, który bardzo brudził ubranie. Biurka były dwuosobowe z dziurą na kałamarz. W tej szkole zaczyna się artystyczna droga młodego Macieja. Jego zdolności odkrywa nauczycielka śpiewu. Od tego czasu Maciej Maciejewski występuje na wszystkich apelach, naprzemienne recytując wiersze, czy śpiewając piosenki. Później już nauczycielka Barbara Dudzińska przyjmuje Macieja Maciejewskiego do chóru, następnie powstaje zespół akordeonistów, w którym znajduje swoje miejsce. Grupę akordeonistów prowadził Stanisław Szymański z Grodziska Mazowieckiego. Proponował różnego rodzaju zajęcia, między innymi naukę gry na gitarze, akordeonie, mandolinie. Po podstawówce, Maciej Maciejewski rusza do mszczonowskiego liceum. Tam Jego zdolności zauważa polonistka Danuta Wiktorzak. Danuta Wiktorzak była pasjonatką teatru, to ona zapraszała późniejszego aktora do udziału w konkursach recytatorskich. Pani profesor przygotowała przedstawienie „Wanda” Cypriana Kamila Norwida. Zaangażowała do niego Macieja Maciejewskiego, przedstawienie było prezentowane w szkole. Maciej należał też do harcerstwa, było wspaniale, wspomina. Spotkał tam przyjaciół, z którymi do dziś ma kontakt. Harcerstwo prowadził Jerzy Drozdowski, w drużynie byli między innymi: świętej pamięci Sylwester Piotrowski, Szymon Redlich i jego siostra Małgorzata, Dariusz Krakowiak, Andrzej Koperski, Łukasz Koperski i jego żona Janina, Grażyna Ceglińska, Roman Zabłocki. Po szkole średniej późniejszy aktor miał zdawać na prawo. W czwartej klasie zachorował, miał zastrzał w nodze i leżał w łóżku. Odwiedził go wówczas kuzyn, który podsunął pomysł, by zdawał do szkoły aktorskiej. Pomysł wydał się ciekawy, swoje plany związane ze studiami aktorskimi Maciej Maciejewski zdradził siostrze ciotecznej, która już wówczas była studentką i mieszkała w Warszawie. Młody Maciej wybrał się na konsultacje dla przyszłych studentów aktorstwa. Złożył dokumenty do Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Egzaminy na studia podzielone zostały na trzy etapy. Największy odsiew był podczas pierwszych eliminacji. Z 360 osób, zostało w konsekwencji zaledwie 30, wspomina po latach. Maciej Maciejewski rozpoczyna studia aktorskie. W Akademii Teatralnej mógł się uczyć od najlepszych. Opiekunem pierwszego roku był Tadeusz Łomnicki, dziekanem Andrzej Łapicki, na drugim roku wykładali: Rena Tomaszewska i Jan Świderski, na trzecim Ryszarda Hanin i Ludwik René. Pierwszy dyplom przygotowywał z Andrzejem Szczepkowskim i Wojciechem Pokorą, dwa następne z Janem Kulczyńskim, kolejny z Tomaszem Grochoczyńskim i Piotrem Cieślakiem. Po studiach aktor znalazł angaż w Teatrze Komedia pod dyrekcją Olgi Lipińskiej, w nim pracował 9 lat. Kolejne 21 lat spędził w Teatrze Powszechnym. To było wspaniałe miejsce, pracowali wtedy: Krystyna Janda, Janusz Gajos, Zbigniew Zapasiewicz, Bronisław Pawlik, Franciszek Pieczka, Gustaw Lutkiewicz, Władysław Kowalski. Zespół był rewelacyjny, wspomina Maciej Sylwester Maciejewski. Doświadczeni aktorzy dzielili się swoją wiedzą, to było bardzo inspirujące, mobilizujące i krzepiące, dodaje aktor wywodzący się ze Mszczonowa. Dziś Maciej Sylwester Maciejewski znany jest nie tylko z teatru ale też z filmu, stworzył między innymi niezapomnianą i lubianą postać Macieja Solejuka w popularnej polskiej komedii „Ranczo”. Aktor z Mszczonowa jest jak mówi dumny ze swojego miasta, często żartuje, że „Mszczonów jest metropolią, która niedługo wchłonie Warszawę”. W sobotę (28.05) podczas jubileuszu Mszczonowa oficjalnie otrzymał tytuł „Honorowy Obywatel Gminy Mszczonów”.

(Materiał powstał na podstawie wywiadu z 25 lutego 2022 roku, przeprowadzonego na potrzeby Mszczonowskiego Ośrodka Kultury)

 

Dariusz Piotr Bechcicki „Zasłużony dla Gminy Mszczonów”

              Dariusz Piotr Bechcicki urodził się 8 listopada 1970 roku w Żyrardowie, pochodzi z Mszczonowa, wychował się w bardzo uzdolnionej muzycznie rodzinie. Do szkoły podstawowej i liceum uczęszczał w Mszczonowie, jest też absolwentem studium pielęgniarstwa. Następnie studiował w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich oraz w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Warszawie, gdzie zdobył zawód pedagoga. Swoje życie związał z Mszczonowem, tutaj mieszka z żoną Justyną, mają syna Kamila. Nasz bohater w latach 90. był ulubieńcem lokalnej poczty, to do niego przychodziły setki listów od fanów z całej Polski, adresowane: Mister Dex Mszczonów. Dariusz Piotr Bechcicki to MSZCZONOWIANIN, współtwórca zespołów Ex-Problem i Mister Dex. W latach 90. zespół Ex Problem był jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów muzycznych na polskiej scenie. Wszystko zaczęło się od pasji. Muzycznie Piotr inspirował się zespołami między innymi Modern Talking, czy Bad Boys Blue. Trudne, siermiężne czasy nie dawały jednak młodym ludziom z Polski dużych możliwości, chociażby zakupu sprzętu. Pomimo to Piotr wspólnie z kolegami zdecydowali się na wyjazd do Berlina po instrumenty. I to był strzał w dziesiątkę. Za oszczędności zaopatrzyli się w między innymi syntezatory, Piotr stał się właścicielem jednego. Zaczęły się koncerty. Mieszkańcy Mszczonowa coraz bardziej kibicowali swoim muzykom. Ci zagrali podczas jednego z festynów w Mszczonowie i porwali publiczność, był to rok 1991, a  festyn odbywał się za starym kinem. Po koncercie w Mszczonowie członkowie zespołu poznali Sławomira Skrętę, przyszłego wydawcę. Menedżer był zachwycony tym, że Piotr Bechcicki sam komponuje i pisze teksty. Za namową wydawcy zdecydowali się na nagranie pierwszej kasety. Zadebiutowali podczas Gali Piosenki Chodnikowej (1992 r.) w warszawskiej Sali Kongresowej, nagrywali w profesjonalnym studiu przy ulicy Woronicza. Później Piotr Bechcicki decyduje się zająć wyłącznie muzyką, zespół koncertuje coraz więcej, ma mnóstwo zaproszeń. Ex Problem zmienia skład, dzieje się to w 1994 roku. Piotr Bechcicki zaczyna grać z Tomaszem Ptasińskim, który później zostaje jego szwagrem oraz Mariuszem Sobierajem. Rozpoczynają swoją muzyczną drogę jako zespół Mister Dex, nazwa to połączenie od imienia Darek czyli D i Ex od genezy muzycznej drogi Ex Problem. Lata 2001/2002 to czas mniejszej liczby koncertów, grupa jest jednak ciągle kochana przez fanów, powstają nowe piosenki, które stają się przebojami. Muzyk przyznaje, że uwielbia śpiewać, jednak paraliżuje go trema przed występem, dlatego zdecydował się na studia w szkole aktorskiej. Tę wiedzę wykorzystał również nauczając dzieci. Współpracował bowiem z lokalnymi szkołami (Lutkówka i Osuchów). Prowadził zajęcia artystyczne, młodzi ludzie odnosili sukcesy w wielu konkursach. Okazuje się, że niektóre dzieci połknęły aktorskiego bakcyla i studiują w szkole teatralnej. Kolejny boom muzyki rozrywkowej rozpoczął się w 2008 roku, firmy fonograficzne znowu zaczęły wydawać nowe albumy. Ludzie masowo pokochali muzykę taneczną. Dziś Piotr Bechcicki ma swoje studio nagrań, jest mentorem i przyjacielem powstających zespołów. Dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nie zapomina o swoich fanach, nadal pisze piosenki, komponuje, jednak wiele z nich jest ciągle w tak zwanej szufladzie i czeka na swoją kolej. Zespół Mister Dex chętnie bierze udział w koncertach charytatywnych. Przez wiele lat pracy na scenie zebrało się też wiele anegdot i wspomnień, między innymi to z katowickiego Spodka. Jedna z fanek chciała pośpiewać z Piotrem, który zszedł ze sceny tak bardzo szarpnęła za mikrofon, że ukruszyła wokaliście zęba. Muzyk nie przerwał koncertu, po nim odwiedził stomatologa. Mister Dex koncertował w największych salach koncertowych w Polsce, jak warszawska Sala Kongresowa, Spodek w Katowicach, czy Torwar. Dariusz Piotr Bechcicki to pasjonat muzyki, w planach ma wydanie kolejnego albumu, jest też lokalnym patriotą, nigdy nie odmawia koncertów w Mszczonowie. Ostatnio wystąpił podczas imprezy charytatywnej dla Ukrainy. Najważniejsze utwory w dorobku Piotra Bechcickiego to: „Kopciuszek” z 1995 roku, „Malowana lala” z 1996 roku, „Ech życie, życie” z 1997 roku. Muzyk wydał 15 produkcji fonograficznych. Zespół Mister Dex ma na swoim koncie wydaną w 1996 roku autobiograficzną książkę „Twój Romeo” oraz gościnny udział w dwóch polskich produkcjach filmowych: „Kochaj i rób co chcesz” i „Jak to się robi z dziewczynami”. Na ścieżkach dźwiękowych do obu tych filmów znalazły się jego piosenki. Grupa zdobyła kilka nagród m.in. Złotą i Platynową Płytę. Piotr Bechcicki to człowiek wielkiego talentu, rozpoznawalny nie tylko w naszym Mszczonowie ale w całej Polsce! W sobotę otrzymał tytuł „Zasłużony dla Gminy Mszczonów”.

(Materiał powstał na podstawie wywiadu przeprowadzonego w Mszczonowskim Ośrodku Kultury 20.05.2022 roku)

 

Roman Zabłocki „Zasłużony dla Gminy Mszczonów”

                Roman Zabłocki przyszedł na świat 21 lutego 1961 roku, od dziecka nieprzerwanie mieszka w Mszczonowie. W Mszczonowie chodził do szkoły podstawowej, szkołę średnią- Liceum Zawodowe ukończył w Warszawie. Od najmłodszych lat był członkiem ZHP i uczestnikiem wielu obozów harcerskich. Po podjęciu pracy zawodowej otrzymał powołanie do wojska w 1982 r. dostał przydział do gry w Reprezentacyjnej Orkiestrze Wojskowej. Z orkiestrą uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach w kraju np. koncert z okazji 300 – lecia Odsieczy Wiedeńskiej. Orkiestra składała się z wielu orkiestr wojskowych z całej Polski i liczyła 1008 osób. Brał udział w 35. festiwalu orkiestr. Był członkiem wielu zespołów muzycznych w Mszczonowie prowadzonych najczęściej przy ośrodku kultury w Mszczonowie. W latach 2000– 2005 był jednym z założycieli drużyny siatkarskiej KS Mszczonowianka. Zasiadał również w zarządzie KS Mszczonowianka jako reprezentant siatkarzy. Malarstwem interesował się już od dziecka. Niestety dostęp do materiałów w tamtych czasach był mocno ograniczony. W miarę upływu czasu prace stawały się coraz bardziej złożone i wszystkie lądowały w szufladzie. Nie było wtedy takich środków technicznych jak smartfon którym można w tej chwili uchwycić piękne niebo czy grę świateł w pejzażu. Kiedy wszyscy mogli już korzystać z Internetu i portali społecznościowych zaczął publikować swoje prace w sieci. Rezultaty przeszły moje najśmielsze oczekiwania, przyznaje po latach. Obrazy pojawiały się na dwóch portalach internetowych z profesjonalnymi twórcami. Po około roku publikacji prac malowanych na bieżąco zaliczono mnie do grona jako profesjonalnego twórcę, dodaje. Obrazy znalazły uznanie nie tylko w Polsce, ale również pojechały do Szkocji, Belgii, Holandii a także na daleką Syberię do rodziny zesłańców (w przygotowaniu dwie prace do Hiszpanii (Madryt)). W tej chwili obrazy można oglądać na stronie Fb, gdzie stara się pokazywać wszelkie nowości. Artysta prowadzi również stronę na Fb „Malowanie z Papużką” gdzie stara się udostępniać wszelkie materiały dotyczące tzw. kuchni malarskiej. Za zasługi, Roman Zabłocki w sobotę (28.05) otrzymał tytuł „Zasłużony dla Gminy Mszczonów”.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.