Mszczonowski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Opłatę za zajęcia w ramach Mszczonowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku należy kierować na numer konta 54 1020 1055 0000 9002 03 70 8856. Semestr to koszt dla mieszkańców miasta i Gminy Mszczonów- 100 złotych, opłata jednorazowa wpisowa- 50 złotych. Dla mieszkańców spoza Gminy Mszczonów semestr to koszt- 200 złotych, jednorazowa opłata wpisowa- 100 złotych.
Inicjatywa utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku zrodziła się z potrzeby uczestnictwa w życiu społecznym inteligenckich środowisk naszego miasta. Inspiracją do podjęcia działań stała się propagowana przez władze Mszczonowa idea budowania społeczeństwa obywatelskiego, gdzie każdy z mieszkańców uzyska możliwość wpływania na kształt i wizerunek społeczności w której funkcjonuje. Mszczonowski Uniwersytet Trzeciego Wieku (MUTW) jest sekcją edukacyjno-integracyjną dla osób w „Trzecim wieku”, działającą w Mszczonowskim Ośrodku Kultury. Oferta MUTW zakłada uczestnictwo w różnorodnych formach aktywności takich, jak cykle wykładów i prelekcji medycznych, spotkań literackich, teatralnych, zajęciach sportowo-leczniczych, itp. Oferta skierowana jest nie tylko do środowisk z tak zwanej późnej dorosłości, ale do wszystkich chętnych. Chcemy dotrzeć do ludzi, którzy z różnych przyczyn zagubili swoją drogę i szukają celu, dającego im szansę samorealizacji, odzyskania poczucia własnej wartości, świadomości, że jeszcze mogą być potrzebni i docenieni oraz szanowani. Żywimy głęboką nadzieję, że burząc funkcjonujący w świadomości społecznej stereotyp przedstawiciela trzeciego wieku, zbudujemy pozytywny wzorzec dla współczesnej młodzieży, a naszych rówieśników przekonamy, że każdy wiek ma swoje prawa i zalety. Drogę do własnego szczęścia można znaleźć realizując siebie poprzez pomoc innym, poprzez ofiarowanie tego, co w nas najwartościowsze i najlepsze.
Tygodniowy plan zajęć
PONIEDZIAŁEK
WTOREK
ŚRODA
CZWARTEK
PIĄTEK
SOBOTA
14.00 - 16.00 Aktywna Sobota dla chętnych z MUTW, marsz z kijami z Halinką
Obowiązek wyrobienia legitymacji dla studentów do końca września.
Regulamin MUTW
I. Zakres i formy działalności
II. Struktura organizacyjna
III. Cele i sposoby realizacji
IV. Prawa i obowiązki słuchacza
V. Zasady finansowania
odbywać się będą raz na dwa tygodnie w MOK. Dotyczyć będą bardzo różnych dziedzin nauki, np. psychologii, teorii literatury, historii sztuki i historii kultury, medycyny, filozofii, religioznawstwa, wiedzy o regionie czy socjologii. Zadbamy o to, aby tematyka wykładów była interesująca dla naszych Słuchaczy. Wykładowcy – to najczęściej pracownicy naukowi wyższych uczelni.
studium językowe dotyczyć będzie nauki języka angielskiego dla grup początkujących. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu a prowadzone przez magistra anglistyki.
spotkania odbywają się raz w miesiącu w sali klubowej MOK i poświęcone są zdrowemu trybowi życia. Tu właśnie przyswoimy sobie dużo wiadomości z zakresu profilaktyki zdrowotnej, ziołolecznictwa, ergonomii, prawidłowego odżywiania i stosowania właściwych diet.
plastyka jest działem sztuk pięknych, obejmującym malarstwo, rysunek, grafikę i rzeźbę . I dlatego zajęcia plastyczne są czasem przeznaczonym na malowanie, rysowanie, rzeźbienie, zgłębianie wiedzy o zagadnieniach plastycznych i o sztuce a prowadzone w miłej atmosferze pracowni plastycznej MOK.
jest to metoda mająca na celu stworzenia równowagi w ciele. Jest treningiem „dobrego samopoczucia”. Wpływa na to, jak wygląda nasze ciało, jak je odczuwamy i jak ono pracuje. Ćwiczenia bez stresu i męki, wykonywane przy dźwiękach spokojnej muzyki wprowadzają w dobry nastrój i poprawiają wygląd naszego ciała. Pilates jest dla wszystkich, bez względu na wiek czy stan zdrowia. Jest to trening ciała w skład którego wchodzi ponad 500 ćwiczeń inspirowanych jogą, baletem i ćwiczeniami siłowymi. Ich istotą jest rozciąganie, spinanie i rozluźnianie mięśni.
rehabilitacja ruchowa w pozycjach leżących, stojących, chodzących. Cel – pobudzenie aktywności psychomotorycznej, wykorzystanie prawidłowej jakości i ilości ćwiczeń oddechowych, jak również pobudzenie i utrzymanie ciała ćwiczących w wyprostowanej sylwetce, prawidłowa postawa ćwiczących, ćwiczenia wszystkich grup i partii mięśniowych odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój psychomotoryczny, rozruch i prawidłową pracę wszystkich stawów i ścięgien układu kostno stawowego. Poprawienie ogólnej kondycji organizmu, lepsze ukrwienie całego ciała.
wszelki ruch wykonywany w wodzie jest bezpieczną i zdrową formą spędzania czasu wolnego. Podczas zajęć wspaniale się bawisz, a przy okazji w fantastyczny sposób pracuje twoje ciało. Środowisko wodne umożliwia wykonywanie ćwiczeń, które dla niektórych osób są niemożliwe do wykonania na lądzie, gdyż są bolesne lub zbyt trudne. Taka forma ruchu jest polecana niemal wszystkim: osobom po operacjach, otyłym, starszym, cierpiącym na artretyzm, osteoporozę, osobom mającym problemy z układem kostno - stawowym. W wodzie bez obaw mogą też ćwiczyć kobiety w ciąży. Osoby regularnie korzystające z tego rodzaju zajęć mogą spodziewać się wzrostu wytrzymałości organizmu, większej siły mięśniowej, większej gibkości i rozciągnięcia oraz utraty wagi ciała. Siła wyporu i ciśnienie hydrostatyczne wody zmniejszają do minimum pracę statyczną mięśni konieczną do utrzymania pionowej postawy ciała oraz wpływają na odciążenie stawów i kręgosłupa. Umożliwia to dłuższe wykonywanie ruchów, które na lądzie w znacznie krótszym czasie wywołują zmęczenie.
Zalety :
- utrata tkanki tłuszczowej
- redukcja cellulitu
- ujędrnia i wysmukla ciało
- poprawia wygląd skóry
- nie obciążą stawów i kręgosłupa
- nie wymaga umiejętności pływania
- aktywne i przyjemne spędzenie czasu
Woda głęboka obliguje nas do użycia sprzętu zwiększającego pływalność, pozwalającego na swobodne unoszenie się na powierzchni wody. Są to np. pasy wypornościowe - bardzo wygodne piankowe pasy zapinane wokół tułowia, a także tzw. makarony - piankowe rurki, które trzymamy pod pachami lub na nich siedzimy. Inne akcesoria do treningu w wodzie to przybory zwiększające opór, należą do nich przede wszystkim rękawice. Oferujemy również trening o łagodnym charakterze z elementami ćwiczeń przeciwko osteoporozie. Przeznaczony dla osób w średnim i starszym wieku, które do tej pory nie ćwiczyły lub są mało aktywne fizycznie.
są ciekawą i przyjemną formą odpoczynku. Polega na marszu ze specjalnie do tego przystosowanymi kijami. Podczas Nordic Walking osoba uprawniająca ten rodzaj aktywności angażuje do wysiłku większość mięśni ciała. Pracują one zupełnie inaczej niż podczas zwykłego marszu. Są bardziej wzmocnione, zwłaszcza ramiona, które stają się mocniejsze i wytrzymalsze. Po intensywnych ćwiczeniach podczas takich spacerów jesteśmy w stanie z większą łatwością wchodzić na wzgórza, a co najważniejsze NW pozwala spalić nieco więcej kalorii niż podczas chodzenia. Tak więc NW możemy uznać za dobrą formę odchudzania, zrzucania zbędnych kilogramów. Główne zalety NW – to ogólna poprawa stanu zdrowia, krążenia i dotlenienia całego organizmu.
jest to możliwość poznania osób, które w różnych dziedzinach życia odniosły sukces, zrobiły coś szczególnego. Są to także ludzie, którzy pełnią ważną rolę w życiu społecznym czy kulturalnym. Nie codziennie mamy okazję spotkać kogoś, kto przybywa do Polski z kraju odległego zarówno geograficznie, jak i kulturowo, i który może opowiedzieć nam o tych podróżach, pokazać zdjęcia czy filmy. Również wernisaże i wystawy to żywy kontakt z dziełami sztuki i z ich niepowtarzalnymi autorami. To wzbogacenie odbiorcy w wiedzę i niepowtarzalne wrażenia artystyczne.
przy dźwiękach muzyki na żywo, dobrej kawie i słodkim ciasteczku – to świetny pomysł nie tylko na spędzanie czasu w gronie znajomych. To szansa na poznanie innych ludzi oraz spora dawka ruchu dla zdrowia i spalenia zbędnych kilogramów.